Bevrijdingsactiviteiten op 4 en 5 mei
- door Bram Poot
- in Activiteiten HGN, Evenementen
- on 26 maart 2025

Bevrijdingsfietstocht op zondag en maandag 4 en 5 mei 2025.
In het kader van 80 jaar bevrijding organiseren de drie historische verenigingen uit de gemeente Nieuwkoop gezamenlijk een gezinsfietstocht langs highlights uit de Tweede Wereldoorlog. De tocht voert langs plekken waarover iets te vertellen valt. Die verhalen staan in de uitgebreide fietsgids (met foto’s, routebeschrijving en stempelkaart) en gaan bijv. over neergestorte vliegtuigen, namen van verzetsstrijders, beschietingen, onderduikers en wapendroppings.
Route:
De route gaat door Nieuwkoop, Nieuwveen, Ter Aar en Langeraar en u kunt de route in één keer rijden, maar er ook voor kiezen om die in twee etappes te doen, op zondag en op maandag.
Exposities:
In de drie historische musea zijn tevens exposities te zien over een onderwerp uit WO. II. Die kunt u bekijken onder het genot van een kop koffie/thee of frisdrank. In Nieuwkoop wordt aandacht besteed aan oorlogskunst (zie elders) en neergestorte vliegtuigen. Hier is ook het boek ‘Kom uit je bed, ’t is oorlog!’ over Nieuwkoop tijdens de Tweede Wereldoorlog te koop.
Start:
Bij ieder museum kunt u starten en zij zijn niet alleen opstappunt, maar ook stempelpost. Na drie stempels ontvangen de deelnemers een blijvende herinnering. Het startadres van het HGNieuwkoop is Noordenseweg 23 (terrein De Zevensprong).
Kosten:
Deelname is gratis. Een vrijwillige bijdrage komt ten goede aan de Nederlandse Oorlogsgraven Stichting.
Expositie Oorlogskunst:
De Doolittle Raid op 18 april 1942 is de eerste en enige Amerikaanse luchtaanval op Tokyo tijdens de Tweede Wereldoorlog. De aanval is bedoeld om, na Pearl Harbor, het Amerikaanse moraal op te krikken en de Japanners te laten twijfelen aan hun superioriteit. De aanval wordt gepland en geleid door luitenant-kolonel James Doolittle.
Zestien B-25b Mitchell bommenwerpers stijgen op vanaf het vliegdekschip USS ‘Hornet’, dat tot 1000 kilometer van de Japanse kust is gevaren. Het plan is om militaire doelen in Japan te bombarderen en te landen in China. Eén B-25 landt op Russisch grondgebied en de bemanning wordt meer dan een jaar in de Sovjet-Unie geïnterneerd. Alle 16 vliegtuigen gaan verloren bij hun landing en 11 bemanningsleden worden gedood of gevangen genomen. De bemanning van 14 vliegtuigen keert heelhuids terug naar de Verenigde Staten of naar geallieerd gebied.
Charles Ross Greening is een van de Doolittle Raiders en tevens kunstenaar. Hij heeft een opleiding als kunstenaar achter de rug als hij zich in 1936 meldt als leerling-vlieger. Hij slaagt op 9 juni 1937. Na het Tokyo-avontuur is hij een van de 73 overlevenden die veilig terugkeren. Velen van hen gaan terug de oorlog in. Dertien van hen verliezen het leven in de strijd.
In juli 1943 wordt Ross Greening boven Italië neergeschoten en gevangen genomen. Hij brengt de rest van de oorlog door in Stalag Luft 1 (Stammlager der Luftwaffe) in Barth, Noord-Oost Duitsland. Daar schildert hij zijn belevenissen als piloot en als krijgsgevangene. Het wordt een heel boekwerk wat hij na de oorlog wil uitgeven. Zijn medegevangenen kunnen daarop inschrijven! Eén van hen is Art Starratt. Het originele boek (waaruit de fotoreportage tijdens de expositie) is nog in het bezit van Starratt’s dochter Carol.


Zie voor meer info, openingstijden etc. onder evenementenkalender:
Gezinsfietstocht 4 en 5 mei 2025
2 reacties
Ik heb met veel plezier het boek “Kom uit je bed, ’t is oorlog ” gelezen.
Het is alleen jammer dat bij de foto van de dropploeg geen namen vermeld staan.
1 persoon herkende ik wel. t.w. Jan Sanders uit Aarlanderveen.
Er zijn wellicht oudere Nieuwkopers die de andere personen herkennen.
Bij de a.s. 5 mei herdenking zou dit een welkome aanvulling zijn.
Bert, kijk eens op onze foto-beeldbank (kies beeldbanken en dan foto’s en video’s). Ga naar foto nr. 08004 of vul in Dropploeg en je ziet de namen bij foto 08004.